Polsko-niemieckie miejsca pamięci, tom 3: Paralele

Redakcja: 
Hans Henning Hahn, Robert Traba
Miejsce wydania: 
Rok wydania: 
2012
ISBN: 
978-83-7383-498-9
 
Stu trzydziestu autorów, dziewięć tomów, dwie edycje: polska i niemiecka. Publikacja powstała w ramach największego wspólnego polsko-niemieckiego przedsięwzięcia badawczego w dziedzinie nauk humanistycznych. Redaktorzy i autorzy projektu Polsko-niemieckie miejsca pamięci | Deutsch-Polnische Erinnerungsorte prezentują nowe spojrzenie na historię wzajemnych polsko-niemieckich oddziaływań.
Miejsca pamięci (lieux de mémoire) to nie tylko miejsca w sensie topograficznym, lecz historyczne fenomeny, które warunkują i odzwierciedlają procesy tworzenia się tożsamości zbiorowych. Miejscami pamięci mogą być np. osoby, wydarzenia, artefakty. Zastosowane w projekcie po raz pierwszy bilateralne podejście do badań nad pamięcią dekonstruuje narodowe wyobrażenia o przeszłości i otwiera nowe perspektywy porównawcze.
 
 
Polsko-niemieckie miejsca pamięci są dziełem najwyższej próby o mechanizmach i charakterze  wykluwania się mentalnej i kulturowej „inności naszej i cudzej”, polskiej i niemieckiej.
(Hubert Orłowski, Poznań)
 
Niniejsza seria wydawnicza stanowi wybitne przedsięwzięcie interdyscyplinarne w pejzażu europejskich nauk humanistycznych. Należy mu życzyć wielu czytelników.
(Rudolf von Thadden, Berlin)