Weronika Strugała & Zuzanna Basińska Wykład oraz koncert

Weronika Strugała & Zuzanna Basińska

Wykład oraz koncert

Młodsza siostra skrzypiec...
Historia polskiej wiolonczeli na przełomie XIX i XX wieku.

"Wy Polacy macie specjalny talent do dwóch rzeczy:
lotnictwa i wiolonczeli. Dobrze by było, gdybyście to umieli wykorzystać.
Staniecie się wówczas potęgą wiolonczelistyki.”
Lew Jefgrafow
 
Data: wtorek, 24 października, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie

Majakowskiring 47, 13156 Berlin

Aby wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszą rejestrację: info@cbh.pan.pl

W półgodzinnym wprowadzeniu do historii polskiej wiolonczeli sprzed 120 lat Weronika Strugała omówi również wyniki swojej pracy doktorskiej "Proces przenikania się wybranych szkół wiolonczelowych na przykładzie elementów wirtuozowskich w polskiej miniaturze wiolonczelowej", którą obroniła w tym roku w Akademii Muzycznej w Krakowie.

W trwającym około 45 minut koncercie wykładowczyni, która jest wielokrotną laureatką nagród wiolonczelowych, towarzyszyć będzie na pianinie Zuzanna Basińska .

Program koncertu:

1. K. Skarżyński - Scherzo-Caprice
2. D. Danczowksi - Romans
3. A. Wierzbiłłowicz - Etiuda
4. F. Macalik - Polonez
5. M. Wielhorski - Temat z wariacjami
6. S. Kossowski - Polonez

Streszczenie wykładu w języku niemieckim i polskim znajduje się poniżej.

Weronika Izabella Strugała (1993), urodzona w Poznaniu, naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2022 roku uzyskała tytuł magistra sztuki z wyróżnieniem na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie studiowała pod kierunkiem profesora Stefana Kropfitscha. W październiku 2022 roku rozpoczęła studia magisterskie w zakresie pedagogiki (IGP) w klasie profesora Matthiasa Gredlera na tej samej uczelni. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie (tytuł rozprawy: Proces wzajemnego oddziaływania wybranych zagranicznych szkół wiolonczelowych na przykładzie polskich miniatur wirtuozowskich).
W 2017 roku zadebiutowała wraz z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Yaroslava Shemeta wykonując Koncert h-moll op. 104 Antonina Dvoraka i od tego czasu pozostaje bardzo aktywna jako solistka, regularnie występując z licznymi orkiestrami na całym świecie.
Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia otrzymała liczne stypendia i nagrody.
Od 2019 roku współpracuje z Akademią Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia w katedrze wiolonczeli i kontrabasu.
Od 2023 roku zastępuje również wiolonczelistkę Maryjkę Pstrokońską-Mödig w wysoko cenionym i wielokrotnie nagradzanym zespole kameralnym Polish String Quartet Berlin. Zespół składa się z polskich członków orkiestry Deutsche Oper Berlin (Tomasz Tomaszewski - pierwsze skrzypce, Piotr Niewiadomski - drugie skrzypce, Sebastian Sokół - altówka). Zespół otrzymał m.in. nominację do nagrody Fryderyk 2020 dla Kwartetów Smyczkowych - Polska za Granicą w kategorii Najlepszy Album Polski za Granicą.

Zuzanna Basińska  jest cenioną pianistką i kameralistką. 
Pianistka występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, między innymi w Wigmore Hall, St Martin-in-the-Fields, Austrian Cultural Forum, Italian Cultural Institute, Rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii w Rzymie, Filharmonii Poznańskiej i Opolskiej oraz wielu innych.
Jest laureatką konkursów pianistycznych, muzycznych i kameralnych m. in.: II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Olimpo Musicale” w Prenai, II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Delbert Fevrier w Nicei czy XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Szafarni. W maju 2018 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego pianisty podczas North London Festival of Music, Drama and Dance. Współpracuje z Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi w San Vito di Cadore, Ljubljanie oraz Opolu.
Była wielokrotną stypendystką organizacji wspierającej kobiety Business and Professional Women's Club Poznań, a także Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego. Otrzymała również Nagrodę Miasta Poznania oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za szczególne osiągnięcia.
Zuzanna Basińska uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Anglii, Niemczech i Szwecji, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: H. Deutsch, B. Forsberg, K. Kenner, L. Kerbel, L. Kaplan, K. Danczowska, J. Gallardo, T. Tomaszewski czy W. Świtała. Występowała z L. Hondą-Rosenberg, T. Tomaszewskim, M. Lidstromem, S. Krzeszowcem i M. Johansenem.
Ukończyła z wyróżnieniem studia w Royal Academy of Music w Londynie, w klasie Michaela Dussek’a i Jamesa Baillieu. Jej nauka na tej prestiżowej uczelni była w pełni finansowana przez nagrody Benjamin Dale Award i Gilling Family Scholarship. Zuzanna Basińska jest także absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Od 2020 roku pracuje na Universität der Künste w Berlinie jako korepetytor w klasie skrzypiec prof. Laticy Hondy-Rosenberg.

Copyright Jakub K. Sawicki.