Nowy odcinek podcastu „Grabsteine mit Migrationshintergrundˮ

01.02.2022

W niemieckojęzycznej serii podcastów „Grabsteine mit Migrationshintergrund” razem z naszymi gośćmi rekonstruujemy dzieje ludzi, których los zawiódł z dawnych lub obecnych terenów Polski do Niemiec i którzy zostali pochowani w Berlinie, a przy okazji poznajemy historie cmentarzy, na których spoczęli.
Drugi odcinek cyklu poświęcony jest Linie Morgenstern, pochodzącej z Wrocławia XIX-wiecznej pisarce, tłumaczce i działaczce społecznej, oraz żydowskiemu cmentarzowi w berlińskiej dzielnicy Weißensee, na którym Lina spoczęła. Autorka podcastu Agnieszka Zawadzka rozmawia z dr Małgorzatą Stolarską-Fronią i dr Iwoną Dadej o dawnym żydowskim Berlinie, o tym, dlaczego na żydowskich nagrobkach nie znajdziemy kwiatów i zniczy oraz w jaki sposób Lina Morgenstern utrwaliła się w pamięci stolicy Niemiec.

Nasi goście:

Dr Małgorzata Stolarska-Fronia jest historyczką sztuki, wykładowczynią akademicką i kuratorką wystaw. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, Philipps-Universität w Marburgu, European Institute of Jewish Studies w Sztokholmie i University of Sussex. Specjalizuje się w historii sztuki i kultury żydowskiej, kulturach pamięci i dziejach europejskiej awangardy. Była pracownica naukowa w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, obecnie wykłada na Collegium Polonicum UAM i na Europa-Universität Frankfurt (Oder) oraz realizuje projekt badawczy w GWZO w Lipsku.

Dr Iwona Dadej jest historyczką, absolwentką historii, etnologii i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz historii i germanistyki na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. W 2015 r. obroniła doktorat na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim na temat transnarodowych powiązań i międzynarodowych organizacji niemieckich i polskich akademiczek w okresie międzywojennym. Obecnie jest pracownicą naukową w Instytucie Historii PAN w Warszawie i w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Autorka projektu: Agnieszka Zawadzka, koordynatorka projektów naukowych CBH PAN w Berlinie

Wsparcie techniczne: Jesse Lillefjeld
Fotografia: Wikimedia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lina_Morgenstern.jpg
Muzyka: Seymour Rexsite „Nit Gedaiget” www.archive.org
© Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie 2022

PODCAST NA YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=ycBM64K5Rt0

PODCAST NA CBHist.: https://cbhist.pan.pl/mediateka/podcasty/

PODCAST NA SOUNDCLOUD: https://soundcloud.com/cbh-pan/grabsteine-mit-migrationshintergrund-2-fo...