„Przygoda niezależnego myślenia”. Polskie Historie w Berlinie

19.07.2018

Jeden z rozdziałów polskiej historii Berlina dobiega końca. Po 12 latach działalności wypełnionej sukcesami odchodzi ze swojego stanowiska prof. Robert Traba, założyciel, dyrektor i spiritus movens Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Oficjalne pożegnanie odbyło się 23 czerwca 2018 w ogrodzie na Majakowskiring. Wicedyrektor prof. Igora Kąkolewskiego otworzył uroczystość powitaniem gości, po którym zostały wygłoszone trzy laudacje. Na koniec zaprezentowano główne projekty, które wraz ze swoimi współpracownikami prowadził prof. Robert Traba.

Pierwszym wielkim sukcesem Centrum była wystawa My berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa pokazywana w 2009 roku w Ephraim Palais i w Märkisches Museum. Jeszcze w tym samym roku odbyło się międzynarodowe sympozjum Strategie polityki historycznej w Europie po 1989 roku. Niemcy, Francja i Polska. Jednak znakiem markowych CBH stało się przede wszystkim wielotomowe wydawnictwo Polsko-niemieckie miejsca pamięci – kamień milowy w historii stosunków polsko-niemieckich i w badaniu kultur pamięci. Od 2008 roku Prof. Robert Traba jest także, razem z Michaelem G. Müllerem, przewodniczącym Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, pracującej nad podręcznikiem Europa. Nasza historia/Europa – Unsere Geschichte, który będzie mógł być stosowany jednocześnie w polskich i niemieckich szkołach.

Prof. Robert Traba przedstawił się na początku swojej działalności w Niemczech jako „ick Berlińczyk“, a pożegnał się z wielką wdzięcznością: za przybycie licznych gości, byłych i obecnych współpracowników, oraz za wszystkie impulsy, które wzbogaciły jego działalność naukową. Podziękował on również swojej żonie Elżbiecie, która przez ostatnie 12 lat towarzyszyła mu w tym pełnym wyzwań berlińskim życiu.

„Robert Traba jest miłośnikiem przygody jakim jest niezależne myślenie. Jest to bardzo atrakcyjna cecha, ponieważ zaprasza ona jednocześnie do wspólnego myślenia. Ta cecha decyduje również o atrakcyjności samego Centrum Badań Historycznych” powiedziała  prof. Gabi Dolff-Bonekämper w swojej laudacji.

Prof. Robert Traba odchodzi, pozostają jednak jego projekty i osiągnięcia. Pozostają również jego współpracowniczki i współpracownicy, którzy będą dbać o to, żeby Centrum Badań Historycznych w Berlinie dalej było miejscem niezależnego myślenia.