„Protagonista w cieniu” – nowa publikacja CBH PAN

13.07.2021

„Protagonista w cieniu” – nowa publikacja CBH PAN

 
Z radością informujemy, że nakładem CBH PAN ukazała się nowa książka –„Protagonista w cieniu. Enno Meyer w procesie pojednania Niemców z Polakami i Żydami" pod redakcją naukową Burkharda Olschowsky’ego. Jest to polskie tłumaczenie antologii, którą w niemieckim oryginale opublikowało w 2019 r. wydawnictwo De Gruyter.
 
„Protagonista w cieniu" zawiera wspomnienia o Enno Meyerze (1913–1996), niemieckim historyku i nauczycielu gimnazjalnym z Oldenburga. Meyer, który w czasie II wojny światowej służył w Wehrmachcie,  od lat 50. poświęcił się pojednaniu Niemców z Polakami i Żydami. Skoncentrował się na obszarze, który znał najlepiej – kształtowaniu młodzieży w duchu otwartości i racjonalizmu. Jego 47 tez dotyczących nauczania polsko-niemieckiej historii stało się istotnym wstępem do powojennego dialogu podręcznikowego i utorowało drogę do działalności Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów. Książka w fascynujący sposób przybliża atmosferę powojennych relacji Niemców z Polakami, złożoność niemieckich postaw wobec nazistowskiej przeszłości i wytrwałość Meyera w swojej misji, która zarówno w RFN i NRD, jak i w PRL napotykała tak przychylność, jak i przeszkody.
 
Książka ta jest pierwszym tomem w serii Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia, wydawanej przez CBH PAN. Przedstawieni w niej ludzie – zarówno znani, jak i rzadziej zauważani w szerszych debatach publicznych – wnieśli w XX w. istotny wkład do porozumienia polsko-niemieckiego. W dwóch kolejnych tomach serii znajdą się wspomnienia Markusa Meckela w tłumaczeniu na język polski oraz przemówienia Władysława Bartoszewskiego w tłumaczeniu na język niemiecki.
 
Wersja cyfrowa książki w formacie PDF (wkrótce także w formatach MOBI i EPUB) dostępna jest bezpłatnie na: www.publikacje.pan.pl.
 
Publikacja  została dofinansowana przez: