Wystawa: Ukraina. Wojna w Europie

24.02.2022

Wyrażamy poparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność z rosyjskim najeźdźcą. Myśli i słowa otuchy kierujemy do naszych ukraińskich koleżanek i kolegów. Oby wojenny koszmar zakończył się jak najszybciej.

Wspólnie z Instytutem Pileckiego w Berlinie serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „Ukraina. Wojna w Europie.” Będzie to możliwe do końca czerwca, od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00 w Instytucie Pileckiego w Berlinie.
Wystawa, przygotowana przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na zamówienie ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, poprzez przerażające ujęcia stanowi udokumentowanie wojny, która wywiązała się w skutek rosyjskiego ataku na Ukrainę, a także przedstawia szerokie podłoże historyczne konfliktu. Naświetla ona główne różnice historycznego rozwoju Ukrainy i Rosji, analizuje motywacje i wzorce zachowań Putina oraz ukazuje, w jaki sposób – i jakie usprawiedliwiające narracje towarzyszyły przygotowaniom do wojny.

Mamy nadzieję, że tematyka tej wystawy niedługo stanie się stricte historyczna – nim to nastąpi, pomaga ona w zrozumieniu kontekstu rosyjskiego ataku na Ukrainę.