Wystawa: Ukraina. Wojna w Europie

24.02.2022

Wyrażamy poparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność z rosyjskim najeźdźcą. Myśli i słowa otuchy kierujemy do naszych ukraińskich koleżanek i kolegów. Oby wojenny koszmar zakończył się jak najszybciej.

Zapraszamy do zapoznania się z wersją online wystawy współorganizowanej przez CBH PAN w Berlinie „Ukraina. Wojna w Europie.” , którą w maju i czerwcu 2022r. można było zwiedzać w Instytucie Pileckiego w Berlinie.
Od 5 lipca 2022r. wystawa przeniesie się do St. Thomas Morus Kirche w Gießen. Otwarciu będzie towarzyszyć obszerny dodatkowy program wydarzeń. Od 11 lipca 2022r. wystawę będzie można również odwiedzić na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Wystawa, przygotowana przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na zamówienie ukraińskiego Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej, poprzez przerażające ujęcia stanowi udokumentowanie wojny, która wywiązała się w skutek rosyjskiego ataku na Ukrainę, a także przedstawia szerokie podłoże historyczne konfliktu. Naświetla ona główne różnice historycznego rozwoju Ukrainy i Rosji, analizuje motywacje i wzorce zachowań Putina oraz ukazuje, w jaki sposób – i jakie usprawiedliwiające narracje towarzyszyły przygotowaniom do wojny.

Mamy nadzieję, że tematyka tej wystawy niedługo stanie się stricte historyczna – nim to nastąpi, pomaga ona w zrozumieniu kontekstu rosyjskiego ataku na Ukrainę.

WERSJA ONLINE WYSTAWY  „Ukraina. Wojna w Europie”: