Rozmowa o książce dr. Kamila Ruszały

21.06.2021

Wydawnictwo Universitas oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie zapraszają na rozmowę o książce dr. Kamila Ruszały „Galicyjski Eksodus. Uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów”. Z autorem oraz zaproszonymi gośćmi będzie rozmawiać dr Iwona Dadej.

Opowieść Kamila Ruszały o uchodźcach i migracjach ludności determinowanych wydarzeniami I wojny światowej ma niezwykle silne odniesienia także do czasów i wydarzeń współczesnych, a migracje stanowią swoiste conditio humana. Z autorem rozmawiać będziemy nie tylko na temat jego pracy o masowych przemieszczeniach ludności podczas I wojny światowej, ale i część uwagi poświęcimy problemom współczesnego świata w obliczu globalnych migracji i wyzwaniom, jakie się z nimi wiążą.

"Galicyjski Eksodus" przedstawia zapominane doświadczenie uchodźstwa lat I wojny światowej. Autor dotarł do źródeł austriackich, czeskich, węgierskich, słoweńskich, ukraińskich i polskich, by ukazać sytuację od ucieczki i ewakuacji w poszczególnych latach wojny, poprzez pobyt na uchodźstwie, aż po kwestie powrotów czy pozostania w krajach sukcesyjnych po 1918 roku. To zarazem opowieść o relacji międzykulturowej mieszkańców tej samej monarchii, którym przyszło spotkać się dopiero w warunkach kryzysu wojennego, tuż przed agonią swojego państwa. Sytuacja ta pokazała, jak głęboko podzielone były światy trzech aktorów książki: uchodźców, ludności miejscowej oraz władzy, która musiała poradzić sobie z nieznanym dotychczas na taką skalę problemem. W książce opisano realia tego spotkania: próby gościnności czy sprawności aparatu biurokratycznego, chęć akceptacji, kwestie wykluczenia, tożsamości, samoorganizacji, a przede wszystkim – reakcje w konfrontacji każdej warstwy społecznej z azylantami.