Nowy odcinek podcastu „Grabsteine mit Migrationshintergrundˮ - Daniel Chodowiecki

10.05.2022

Nowy odcinek podcastu "Grabsteine mit Migrationshintergrund" / "Zapomniani i przypomniani"

Cmentarze są miejscem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Podróżując, wielu z nas odwiedza lokalne cmentarze i w ten sposób dowiaduje się więcej o historii danej miejscowości oraz o tym, jak bardzo europejskie kultury są ze sobą powiązane. Z informacji widniejących na nagrobku dowiadujemy się niestety bardzo mało o nieznanej nam osobie. Najczęściej podane są jedynie daty i miejsca urodzenia i śmierci, czasami uzupełnione o ceramiczną fotografię zmarłego. W niemieckojęzycznej serii „Grabsteine mit Migrationshintergrund” (Zapomniani i przypomniani) razem z naszymi gośćmi rekonstruujemy dzieje ludzi, których los zawiódł z Polski do Niemiec i którzy tu zostali pochowani, a przy okazji poznajemy historie cmentarzy, na których spoczęli.
Trzeci odcinek naszej serii podcastów poświęcony jest Danielowi Chodowieckiemu (1726-1801),  najsławniejszemu grafikowi i ilustratorowi swoich czasów, urodzonemu w Gdańsku i pochowanemu na francuskim cmentarzowi w berlińskiej dzielnicy Mitte. Nasz gość dr Maciej Gugała wspólnie z autorką podcastu Agnieszką Zawadzką rozmawiają o wielokulturowym pochodzeniu Chodowieckiego, jego spektakularnej karierze oraz emigracyjnych doświadczeniach w Berlinie, których ślady można odnaleźć w jego sztuce.

Nasz gość:
Dr Maciej Gugała jest historykiem sztuki, muzealnikiem, kuratorem wystaw i od 2020 r. w CBH PAN pełni funkcję zastępcy Dyrektora.
Autorka projektu: Agnieszka Zawadzka, koordynatorka projektów naukowych CBH PAN w Berlinie
Wsparcie techniczne: Jesse Lillefjeld
Voice Over: Moses Fendel
Fotografia:
Muzyka: Mendelssohn: Songs Without Words : Felix Mendelssohn : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive
Mendelssohn Piano Trios : Beaux Arts Trio : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

© seria podcastów Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie

PODCAST NA YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=Mtz2M0baqPI
PODCAST NA CBHist. : https://cbhist.pan.pl/mediateka/podcasty/
PODCAST NA SOUNDCLOUD: https://soundcloud.com/cbh-pan/grabsteine-mit-migrationshintergrund-3-da...