Nowa książka CBH PAN z okazji stulecia urodzin Władysława Bartoszewskiego

18.02.2022

Nowa książka CBH PAN z okazji stulecia urodzin Władysława Bartoszewskiego

18 lutego 2022 r. nakładem CBH PAN w Berlinie ukazał się niemiecki przekład wystąpień Władysława Bartoszewskiego pt. „Steter Tropfen höhlt den Stein? Was ich zu den Deutschen und über die Deutschen in einem halben Jahrhundert gesagt habe”. Książka jest drugim tomem w naszej serii wydawniczej CBH PAN „Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia”, a jej publikacja zbiegła się ze stuleciem urodzin autora. 

Tom zawiera teksty, które Bartoszewski pisał na przestrzeni pół wieku: pierwsze powstały w połowie lat 60., a ostatni krótko przed jego śmiercią. Są one swoistym podsumowaniem doświadczeń autora: udokumentowaniem dramatycznej historii, której był uczestnikiem i świadkiem; oceną bolesnych przeżyć (również własnych); materiałem do spotkań i porozumienia, zwłaszcza między młodzieżą i ludźmi wolnymi od obciążeń wcześniejszych pokoleń; odbiciem działalności na rzecz dobrego sąsiedztwa i partnerstwa w obszarze wspólnej europejskiej kultury i tożsamości. Książkę można czytać na wiele sposobów – wybrać dowolny rozdział lub podążać za chronologią wystąpień Bartoszewskiego.

E-book w formacie pdf można pobrać za darmo z portalu CBHist.: https://cbhist.pan.pl/publikacje-online/e-booki/.

Książka ukazała się we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera, Georg-Eckert-Institut, Muzeum Pana Tadeusza i Inicjatywą Bartoszewskiego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.