3. Klaus Zernack Colloquium 2023

15.06.2023

Zapraszamy na trzecie seminarium z cyklu "Klaus Zernack Colloquium 2023":
"Colonial Entanglements of Central Eastern European Museums: the Case Study of African Collection in the National Ethnographic Museum in Warsaw"
15 czerwca 2023 r. (czwartek), g. 18.00, w siedzibie CBH PAN przy Majakowskiring 47 w Berlinie i online

Kolonialne uwikłania muzeów w Europie Środkowej i Wschodniej są zazwyczaj mniej oczywiste, a przez to mniej czytelne, niż w przypadku muzeów zlokalizowanych w krajach zachodnich, które mają bezpośrednią imperialno-kolonialną przeszłość. Jednak pomimo znaczących różnic między tymi "wielokrotnymi kolonializmami", wiele problemów związanych z muzeami i kulturami kolekcjonerskimi pozostaje wspólnych, m.in.: proweniencja obiektów, w tym ewentualne żądania restytucji; stereotypy prezentowane na wystawach i w programach edukacyjnych; krzywdzące narracje i stygmatyzujące wyrażenia używane w informacjach tekstowych. W swojej prezentacji dr Magdalena Wróblewska omówi, na przykładzie wystawy afrykańskiej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, różnice i podobieństwa w porównaniu z zachodnimi muzeami etnograficznymi oraz określi specyfikę kolonialnych uwikłań polskich muzeów w kontekście "europejskiej kolonizacji wewnętrznej" (Jürgen Zimmerer).
Komentarz do wykładu wygłosi dr Margareta von Oswald (Centre for Historical Research on Museums and Heritage, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie). Seminarium poprowadzi dr Milena Woźniak-Koch (CBH PAN w Berlinie).
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
Prosimy o zgłaszanie udziału na adres e-mail: info@cbh.pan.pl.

Seminarium będzie też transmitowane na żywo:

Zoom: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_qVawbJ7RTlumjPB1hxZIsw

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UClwPse-0tp1iAwNl06nh1Ug