Rozmowy polsko-niemieckie: My i wojna.

My i wojna. Dlaczego Polacy myślą o Rosji inaczej niż Niemcy?

CBH PAN, Majakowskiring 47, 13156 Berlin
Poniedziałek, 29.04.2024, godz. 18.00

Po rozpoczęciu nowej, pełnoskalowej fazy wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego 2022 r. po raz kolejny stało się jasne, że Niemcy i Polacy postrzegają Rosję diametralnie inaczej.

Jarosław Kuisz i Karolina Wigura wskazują przyczyny, dla których ludzie w Polsce tak bardzo różnią się w tej kwestii od Niemców. Wyjaśniają także, jak wiąże się to z historią, położeniem geograficznym i uczuciami w Polsce i innych państwach sąsiadujących od zachodu z dzisiejszą Rosją. Punktem wyjścia do spotkania będzie ich wysoko ceniony esej „Posttraumatyczna suwerenność”, który ukazał się nakładem wydawnictwa Suhrkamp w październiku 2023 roku.

Robert Parzer ze sztabu "Deutsch-Polnisches Haus" i Jakub K. Sawicki z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie porozmawiają z duetem autorów o możliwościach i ograniczeniach kategorii suwerenności i traumy wybranych przez Karolinę Wigurę i Jarosława Kuisza, a także o wynikających z nich różnych perspektywach po obu stronach Odry.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.

Uprzejmie prosimy o rejestrację na wydarzenie: info@cbh.pan.pl

Zapraszamy do zapoznania się z książki na stronie Suhrkamp Verlag tutaj.
Świeży preprint polskojęzycznego wydania można znaleźć
na stronie Kultury Liberalnej.
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr Jarosław Kuisz jest historykiem prawa, analitykiem polityki i pisarzem. W 2009 r. tygodnik Kultura Liberalna i od tego czasu jest jego redaktorem naczelnym. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, związany z paryskim CNRS. Obecnie Senior Fellow w Zentrum Liberale Moderne w Berlinie. W Polsce jest jednym z pionierów interdyscyplinarnych badań nad związkami państwa, prawa i kultury, nominowany do Nagrody Historycznej im. K. Moczarskiego. W 2023 opublikował książkę “The New Politics of Poland” (MUP), recenzowaną na łamach, m.in.: the London Review of Books, the Times Literary Supplement, the Sunday Times.  Regularnie publikuje w zagranicznej prasie, m.in. The New York Times, The Guardian, Le Monde, TAZ.
Dr hab. Karolina Wigura jest historyczką idei, socjolożką i dziennikarką. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna z siedzibą w Warszawie oraz Senior Fellow w Zentrum Liberale Moderne w Berlinie. Wigura jest wykładowczynią w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizuje się w filozofii politycznej XX wieku oraz emocjach w polityce, a także socjologii i etyce pamięci, w szczególności sprawiedliwości okresu przejściowego, historycznej winie i pojednaniu. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Monachium. Ukończyła doktorat i habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z mężem Jarosławem Kuiszem prowadzi fundację i tygodnik internetowy Kultura Liberalna.
 

Robert Parzer specjalizuje się w historii narodowego socjalizmu w Niemczech i okupowanej Polsce. Od marca 2023 r. jest pracownikiem naukowym Fundacji Pamięci Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Opublikował różne prace na temat narodowosocjalistycznych zbrodni "eutanazji", dezercji podczas II wojny światowej oraz aspektów kultury pamięci w przestrzeniach wirtualnych.

Jakub K. Sawicki jest tłumaczem, historykiem i koordynatorem projektów. Specjalizuje się w niemieckiej i polskiej historii ostatnich stuleci. Napisał m.in. pracę magisterską na temat warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki w PRLowskiej sferze publicznej oraz przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą kulturze jedzenia w RFN, NRD i PRL około 1970 r. Od września 2023 r. koordynuje projekty naukowe w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Organizatorzy: "Deutsch-Polnisches Haus" i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie