Podcast CBH PAN „Grabsteine mit Migrationshintergrund”

27.01.2021
Cmentarze są miejscem zadumy i refleksji nad własnym życiem. Podróżując, wielu z nas odwiedza lokalne cmentarze i w ten sposób dowiaduje się więcej o historii danej miejscowości oraz o tym, jak bardzo europejskie kultury są ze sobą powiązane. Z informacji widniejących na nagrobku dowiadujemy się niestety bardzo mało o nieznanej nam osobie. Najczęściej podane są jedynie daty i miejsca urodzenia i śmierci, czasami uzupełnione o ceramiczną fotografię zmarłego. W niemieckojęzycznej serii Grabsteine mit Migrationshintergrund (Zapomniani i przypomniani) razem z naszymi gośćmi rekonstruujemy dzieje ludzi, których los zawiódł z Polski do Niemiec i którzy tu zostali pochowani, a przy okazji poznajemy historie cmentarzy, na których spoczęli.
Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest Błażejowi Stolarskiemu – przedwojennemu działaczowi ludowemu i wicemarszałkowi Senatu II RP. Wspólnie z Klausem Leutnerem i dr. Pawłem Perzyną opowiadamy jego zapomnianą historię podczas spaceru na cmentarzu w berlińskiej dzielnicy Marzahn.
Nasi goście:
Klaus Leutner (ur. 1940 w Königsbergu/Prusy Wschodnie) spędził dzieciństwo w Giżycku (Lötzen) na Mazurach. Absolwent studiów inżynierskich w Gotha, długo pracował dla niemieckiej kolei. Jest autorem książki o podobozie koncentracyjnym Das KZ-Außenlager in Berlin-Lichterfelde (2020). W całej Europie szukał ocalałych potomków więźniów, organizował uroczystości upamiętniające oraz rozmowy ze świadkami i młodzieżą. Z jego inicjatywy powstało wiele polsko-niemieckich projektów szkolnych.
dr Paweł Perzyna (ur. 1967), absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1991–1992 nauczyciel historii. Od 1992 r. w służbie archiwalnej – jako pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi (1992–2000), a następnie naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi. Jest autorem książki Błażej Stolarski 1880–1939. Biografia społecznika, działacza gospodarczego i polityka (Łódź–Warszawa 2017).
 
Autorka projektu: Agnieszka Zawadzka, koordynatorka projektów naukowych CBH PAN w Berlinie
Wsparcie techniczne: Jesse Lillefjeld
Niemiecki lektor: Moses Fendel
Fotografia: Portet Błażeja Stolarskiego udostępniony ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
Muzyka: Albert Harris, Kiedy zabrzmi ta piosenka https://bit.ly/3oqL3pQ
 
© seria podcastów Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie