Krajobraz po Katastrofie

22.04.2015

Cykl audycji Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i Radia Funkhaus Europa „Krajobraz po Katastrofie”.

 
70-ta rocznica zakończenia II wojny światowej inspiruje do nowego spojrzenia na wojnę i jej konsekwencje. Chcielibyśmy Państwu przedstawić historyczne wydarzenia i ich społeczne, polityczne i psychologiczne interpretacje. Co się wydarzyło w 1945 roku? Jak dzisiaj pamiętamy tamte wydarzenia?
Mottem naszego cyklu uczyniliśmy fragment reportażu Ćwiczenia pamięci wybitnego polskiego dziennikarza Ryszarda Kapuścińskiego: „(…)myślę, że dla tych którzy ją przeżyli, wojna nie kończy się nigdy w sposób ostateczny. (…) wyjść z wojny to znaczyło oczyścić się wewnętrznie, przede wszystkim oczyścić się z nienawiści. Ale ilu podjęło w tym kierunku rzeczywisty wysiłek? Ilu się to udało? Na pewno był to proces, męczący i długotrwały, który nie mógł dokonać się raptem, jednego dnia. (…) o jakiej tu mówić radości? Przecież zginęło tylu ludzi! Przecież zakopano miliony ciał! Tysiące straciło ręce i nogi. Straciło wzrok i słuch. Straciło rozum. Każda śmierć jest nieszczęściem. Koniec każdej wojny jest smutny: tak, przeżyliśmy, ale za jaka cenę!”
Tę perspektywę uzupełniają, naszym zdaniem jeszcze takie kategorie jak: wyzwolenie, nadzieja, uwolnienie z poczucia wszechogarniającego strachu.
W rozmowach które będą emitowane w poniedziałki przez kolejne 6 tygodni gośćmi dziennikarzy Polskiego Magazynu Radiowego Funkhaus Europa będą naukowcy Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie: Robert Traba, Małgorzata Quinkenstein, Katarzyna Woniak i Igor Kąkolewski oraz reporterka Gazety Wyborczej, autorka książki 1945 Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska.