CBHist.eu – portal historyczny CBH PAN

11.01.2022
CBHist.eu to portal służący edukacji historycznej stworzony przez Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Powstał z myślą o osobach poszukujących wiedzy o historii i stosunkach polsko-niemieckich: wykładowcach, nauczycielach, studentach i uczniach, uczących się języka polskiego z elementami historii. To wśród nich chcemy promować interdyscyplinarne podejście do interpretacji przeszłości Polski w relacji z Niemcami.
 
Nauczyciele historii oraz edukatorzy uczestników wymian polsko-niemieckich znajdą tu scenariusze lekcyjne oparte na pierwszym polsko-niemieckim podręczniku do nauczania historii w obu krajach Europa. Nasza Historia / Europa. Unsere Geschichte.
 
W mediatece pasjonaci historii znajdą już pierwsze autorskie ciekawostki historyczne, niedostępne w innych miejscach. Zachęcamy również do odwiedzania tych bloków CBHist.eu, gdzie udostępniamy wystawy internetowe, podcasty, źródła i opracowania oraz cyfrowe wersje naszych publikacji, wydawanych w seriach wydawniczych Polskiej Akademii Nauk albo we współpracy z uznanymi niemieckimi wydawcami.
 
CBHist.eu jest flagowym projektem CBH PAN w ramach międzynarodowego programu HISTOLAB (Transnational History Education and Co-operation Laboratory), dotyczącego edukacji historycznej i realizowanego we współpracy z Obserwatorium Nauczania Historii w Europie (OHTE) przy wsparciu Komisji Europejskiej i Rady Europy. Obserwatorium Nauczania Historii w Europie i HISTOLAB to uzupełniające się i powiązane projekty, które obejmują szeroki wachlarz tematów, skupionych wokół wysokiej jakości edukacji historycznej. Obserwatorium ustala, w jaki sposób obecnie naucza się historii w państwach będących uczestnikami projektu, aby dostarczać rzeczowych informacji na potrzeby wymiany wiedzy i dobrych praktyk. HISTOLAB koncentruje się na potencjale ewolucji w edukacji historycznej i zwraca uwagę na innowacyjne inicjatywy w praktykach nauczania, badaniach i projektach realizowanych w środowisku akademickim.
 
Mamy nadzieję, że dzięki dostępności w trzech językach – niemieckim, polskim i angielskim – CBHist.eu  wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom pasjonatów historii Polski i stosunków polsko-niemieckich także z innych krajów. Zachęcamy do jego promowania!
 
Kontakt do współpracy: marcin.fronia@cbh.pan.pl