#Brückner2023

15.09.2023

#BRÜCKNER2023

 

Aleksander Brückner (1856-1939) wybitny slawista i badacz języka i kultury polskiej przez ponad 40 lat dzierżył profesurę języków i literatur słowiańskich na Berlińskim Uniwersytecie, gdy zmarł w maju 1939 r., został pochowany w Berlinie na cmentarzu Tempelhof (Germaniastrasse). Rok później odeszła też jego żona i spoczęła obok małżonka. W 1959 r. grób Brücknerów został przeniesiony na cmentarz miejski Tempelhof Parkfriedhof. Od 1992 r. posiadał on status grobu honorowego pod patronatem miasta Berlina. To jednak okazało się rozwiązaniem niewystarczającym, gdyż cały cmentarz decyzją senatu miasta Berlin został przeznaczony do likwidacji (do 2027 r.). Dzięki zabiegom społeczności berlińskich Polaków (w tym przede wszystkim Ewy Marii Slaskiej) oraz polskich i niemieckich naukowców, rząd polski, podjął decyzję o przeniesieniu szczątków Aleksandra Brücknera i jego żony Emmy do Polski. Pochówek w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (zaplanowany na 29 września 2023 r.) oraz uroczystości towarzyszące organizuje Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Harmonogram i bieżące informacje: https://fpnp.pl/Brueckner.html

Te wydarzenia stały się impulsem do upamiętnienia Aleksandra Brücknera, a także do przybliżenia jego osoby i dokonań szerszej publiczności. Powstało szereg projektów, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, które mają temu służyć.

W Berlinie będą miały miejsce następujące wydarzenia:

1. Międzynarodowa konferencja „Aleksander Brückner i jego dziedzictwo. Rozwój badań nad kulturą staropolską i studiów slawistycznych w Niemczech i innych krajach Europy od XIX do początku XXI wieku”. Konferencja jest organizowana przez Instytut Slawistyki i Hungarologii HU oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie przy wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera w Halle/Jena, Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Historycznego na Justus-Liebig-Universität Gießen.
Miejsce: Humboldt Universität zu Berlin, Termin: 16-17.10.2023.

2. Wystawa „Aleksander Brückner. Auf der Suche nach dem verlorenen Mittelalter“ (Brückner. Średniowiecze odzyskane), która została przygotowana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, Instytut Slawistyki i Hungarologii HU oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, przy wsparciu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Miejsce: Humboldt Universität zu Berlin, Termin: 11.12.2023-05.01.2024.

Od 30 września 2023 r. wersja internetowa wystawy w języku polskim, niemieckim i angielskim będzie prezentowana na stronach internetowych Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz Biblioteki Narodowej. Tłumaczenie na język niemiecki koordynuje CBH PAN.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie odsłonięcie tablicy Aleksandra Brücknera w Galerii Portretów Uniwersytetu Humboldtów (Humboldt Universität zu Berlin) „Exzellenz in der Wissenschaft – Universität für die Gesellschaft” mieszczącej się przed Salą Senatu, a będącej miejscem pamięci wybitnych profesorów i studentów związanych z uniwersytetem.
Miejsce: Humboldt Universität zu Berlin, Termin: 11.12.2023.

3. Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, aby przybliżyć postać uczonego szerokiej publiczności przygotowało biogram Aleksandra Brücknera (zob. poniżej) oraz podcast jemu poświęcony w internetowej serii „Grabsteine mit Migrationshintergrund” (wkrótce).

4. Na tym miejscu należy również dodać drobny akcent popularyzatorski. Zwracamy Państwa uwagę na nowopowstały audioprzewodnik „Berliński Tour” (www.berlinski-tour.de), dzięki któremu w 36 stacjach możemy zapoznać się z wypowiedziami kilkudziesięciu Polaków zamieszkujących Berlinie na przestrzeni ostatnich 200 lat. Centrum Badań Historycznych jest partnerem w tym projekcie i dostarczyło większość tekstów źródłowych. Wśród nich znajduje się wspomnienie Stanisława Wachowiaka z czasów studenckich w Berlinie, kiedy z największym entuzjazmem słuchał wykładów Aleksandra Brücknera (trasa nr 2, stacja nr 12):
https://berlinski-tour.de/pl/mapa/stanislaw-wachowiak-studia-na-uniwersytecie-im-fryderyka-wilhelma-poczatek-xx-wieku

Strona na której Państwo się znajdują będzie stale aktualizowana.
Warto również zwrócić uwagę na hashtag #Brückner2023.