Zmarła prof. Anna Zeidler-Janiszewska

29.07.2017

W nocy z 27 na 28 lipca zmarła w wieku 66 lat prof. Anna Zeidler-Janiszewska. Od 2010 roku była członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Ukończyła filologie polską i filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicz w Poznaniu, z którym na wiele lat związała się zawodowo. Później pracowała na Uniwersytecie Łódzkim i warszawskim Uniwersytecie SWPS. Była przewodniczącą Komitetu Nauk o Kulturze PAN, należała do grona najwybitniejszych polskich kulturoznawczyń i filozofek. Była autorką wielu książek i ponad 20 tomów zbiorowych.

Podczas długoletniej współpracy z CBH PAN dała się poznać jako wybitny naukowiec, znakomity doradca, osoba, która zawsze służyła swoją pomocą w rozwiązywaniu problemów.
Jej esencją była niespożyta energia, konieczność tworzenia nowych inicjatyw. Zawsze musiała coś robić: organizować konferencje, wyjeżdżać na nie, publikować. A przy tym była wspaniałą przyjaciółką, na której zawsze można było polegać" – powiedział jej kolega z uniwersytetu, prof. Roman Kubicki

Straciliśmy wybitnego naukowca. Odeszła osoba wyjątkowa, która swoją empatią, przyjaźnią i naukową wiedzą wspierała każdego, kto potrzebował jej pomocy.

Robert Traba, Zespół i Rada Naukowa CBH PAN